Hogyan válasszunk egy zsebkést


A zsebkések több mint szerszámok - útitársak, segítők a szükség idején, és sokoldalú eszközök, amelyeket mindenki használhat időről időre. A megfelelő kés kiválasztása néhány kulcsfontosságú tényezőtől függ. Segítünk eligazodni bennük, és adunk néhány tippet az új darab gondozásához is.

skladaci nuz

Hány pengére van szükségem

"A kevesebb több" vagy a "minél több, annál jobb" a zsebkéseknél? Ez az Ön igényeitől függ. Ezért bemutatjuk a különböző zsebkéstípusokat, hogy tudd, miből választhatsz:


Egypengés zsebkések

Egyszerű kialakításúak, 5-15 cm hosszú pengével. Általában könnyűek, és néha még perforációval is rendelkeznek, hogy a súlyt minimálisra csökkentsék. Ezek a kések könnyen kezelhetők, és számos feladatra alkalmasak, a szabadtéri kalandoktól kezdve a szabadtéri főzésen át a mindennapi életben való gyakorlati felhasználásig, például csomagok felnyitására stb.

Kétpengés zsebkések

Két különböző alakú, hosszúságú és méretű pengével vannak felszerelve, így különböző alkalmazásokhoz alkalmasak. A fő penge erősebb és általában 5-10 cm-es, míg a második penge vékonyabb és gyakran fogazott élű vagy éles hegyű. A kétpengéjű késeket különösen a szabadtéri tevékenységek szerelmesei értékelik, gyakran használják a horgászok vagy a kézművesek, de zsebben vagy kézipoggyászban is hasznosak, mint praktikus eszköz a legkülönbözőbb helyzetekben.

Multifunkcionális kések

A többfunkciós kés, mint például a svájci bicska vagy "svájci", a fő, legszélesebb pengén kívül számos más eszközt is tartalmaz. Ezek közé tartozik a konzervnyitó, a csavarhúzó, a fűrész, az olló és sok más. Ez teszi a multifunkciós kést sokoldalú eszközzé, amely nem hiányozhat egyetlen túrahátizsákból sem, de a szokásos kézipoggyászból sem.

Kések


A legjobb zsebkések a vásárlói vélemények szerint

Sima vagy fogazott penge?

Hacsak nem olyan kést vásárolsz, amelynek egy pengéje sima élű és egy fogazott élű, nehéz döntés előtt állsz... Elmondjuk mindkettő előnyeit és hátrányait, hogy ne értsd félre:

Hladké ostří

Sima penge

Előnyök: A sima penge jobb irányítást, nagyobb pontosságot és ezáltal tisztább vágásokat tesz lehetővé. Ráadásul egy sima pengét könnyebb otthon élezni.

Hátrányok: Sima késsel nehéz felvágni egy kenyeret, elvágni egy kötelet vagy más, vágó mozdulatokat igénylő tárgyakat.

vroubkované ostří

Fogazott penge

ElőnyökV: A fogazott kés kiválóan alkalmas kemény anyagok és nyersanyagok vágására, köszönhetően vékonyabb fogainak, amelyek megkönnyítik a felület megtörését.

HátrányokV: A finom anyagokat a fogazott penge megzavarja, és foszlott marad. Emellett a fogazott kés szinte minden esetben szakszerű élezést igényel.

Egyszerűen fogalmazva, egy sima kés jól vágja a húst kempingezéskor, de a tűzre szánt ágak vágásához válasszon fogazott kést. Ha pedig mindkettőt tervezi, és nem akar két kést, válasszon olyat, amelyik mindkét változatot kombinálja - a hegyétől a közepéig sima, majd a markolatig fogazott.

kapesni nuz materialy
Miből készüljön a zárókés

Vásárlás előtt fontos, hogy legalább némi elképzelése legyen arról, hogyan szeretné használni a kést: ételek vágására vagy fakivágásra fogja-e használni.

Nincs olyan felfedezett igazság, hogy egy penge a használat során természetesen tompul. A kopás mértéke attól függ, hogy milyen anyagból készült, ami más szempontokat is befolyásol, például a rugalmasságot vagy a korrózióállóságot. Ha nem vagy ínyenc, pusztán praktikus okokból vásárolsz kést, és nem akarsz vele sokat foglalkozni, akkor nyúlj rozsdamentes acélból készült szerszámhoz. Ahogy a neve is jelzi, ellenáll a rozsdának, emellett rugalmas, ezért ellenállóbb a sérülésekkel szemben, mint az erősebb anyagok (például a damaszkuszi acél). Bár könnyebben tompul, nem nehéz élezni.

Ha Ön igényes vásárló, aki nem fél a következetesebb ápolástól vagy az élezés fáradságosabb formáitól, akkor keressen szénacélból vagy damaszkuszból készült késeket. Ezek előnye, hogy nagyon sokáig élesek maradnak.

A fogantyú anyaga is szerepet játszik. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A fa esztétikus és kellemes tapintású, de rendszeres karbantartást igényel, és kopásnyomokat mutathat. A műanyag vagy kompozit anyagok talán nem tűnnek olyan elegánsnak, de tartósak, könnyűek és megfizethetőbbek. A fémnyél tartós és időtállónak tűnik, ugyanakkor hajlamos az egész kést nehezebbé tenni, és a nyél megcsúszhat, különösen, ha nedves lesz.

Kések


Minőségi zsebkések

delka cepele kapesniho noze
A zsebkés pengehossza
A kiválasztás során nem szabad kihagyni azt a kérdést, hogy milyen hosszú legyen az új kés pengéje. A választék széles, a rövid 5 cm-es pengéktől a majdnem 20 cm-es óriásokig.

Bár a rövid pengék aligha használhatók terjedelmes nyersanyagok vágására, gyakran többfunkciós szerszámok részét képezik, és így máshol felzárkóznak hatékonyságukhoz.

A közepes kések egyesítik magukban a feladatok elég széles köréhez való alkalmazhatóságot, a szerszámvezérlést és a biztonságot.

A hosszú kések monumentálisnak tűnnek. Ha néhány napot túl akarsz élni az erdőben, valószínűleg nem tudsz meglenni ilyen segédeszköz nélkül, de ne menj vele a városba, mert a legtöbb országban illegális.
A tippünk
Olvassa el továbbá
->
kvalitní nože
Miért érdemes minőségi késekbe fektetni
Tanácsot adunk Önnek, hogy mely késekbe érdemes beruházni, és hol tud pénzt megtakarítani.
Image
Hogyan kell gondoskodni egy zsebkésről
  • Tisztítás: Minden használat után következetesen távolítsa el a szennyeződéseket a késről. Ha a szabadban van, legalább egy szalvétával vagy zsebkendővel törölje le, és amint hozzáférhet folyó vízhez, fejezze be a tisztítást szivaccsal és enyhe mosószerrel. Ezután alaposan szárítsa meg a kést.
  • Kenés: Időnként kenje meg a kés mozgó részeit speciális olajjal vagy más megfelelő kenőanyaggal. Mindig csak néhány cseppet vigyen fel, és többször nyissa ki és zárja be a kést, hogy a kenőanyag egyenletesen eloszoljon. Ezután a felesleges olajat törölje le egy puha ruhával. A kenőanyagot mindig tiszta és száraz késen alkalmazza.
  • Csiszolás: Mivel a zsebkéseket gyakran igényes feladatokra használják, amelyek nagymértékben tompíthatják vagy károsíthatják a pengéjüket, ezért kellő figyelmet kell fordítani rájuk. Ezért minden használat után ellenőrizze a kését, és ha kevésbé tűnik élesnek,fodros ő. A zsebkéseket általában 20-25 fokos szögben élezik. Ne feledje azonban, hogy minden penge más-más élezési technikát igényel. Mivel a zsebkések általában rövidek, kisebb élezőszerszámok alkalmasabbak az élezésükre.

    Ha a kés pengéje megsérült, vagy már nem lehet otthon élezni, éleztesse meg szakszerűen.
  • Tárolás: A zsebkés tárolása hasznos védőburkolatok. Mindig csak tiszta és száraz kést tároljon a tokban.
Kések

darek pro muze

Zsebkés - tökéletes ajándék férfiaknak

Különleges ajándékot keres partnerének, apukájának, barátjának vagy más közeli férfi barátjának? Akkor nyúljon egy zsebkésért. Ez egy nagyon személyes ajándék lehet, amely ötvözi mindazokat a tulajdonságokat, amelyeket a férfiak annyira értékelnek - a hasznosságot, a stílust és a hosszú távú értéket is. Röviden, a zsebkés egy sokoldalú eszköz, amelynek szükségessége a szabadtéri tevékenységek során tagadhatatlan, de a kabátzsebben is megtalálhatja a helyét, ahol a hétköznapi helyzetekben segíthet. További ajándéktippeket adunk férfiaknak.

kapesní nůž značky
Népszerű zsebkés márkák

A multifunkciós kések tipikus gyártója a Victorinox márka vagy a .Zwilling. Érdemes azonban megemlíteni a fiatal márkát is.Deejo, amelyet 2010-ben alapítottak azzal a szándékkal, hogy a legjobb anyagokból egy könnyű, praktikus és ugyanakkor jellegzetes hangszert hozzanak létre. A Deejo kések gyorsan hírnevet szereztek, mint prémium márka, amely egyesíti a funkcionalitást, a tartósságot és az eleganciát.


GYIK
A leggyakrabban feltett kérdés
Mi a legjobb szög a zsebkés élezéséhez?
A zsebkéseket általában 20-25 fokos szögben élezik. Ez a szög egyensúlyt biztosít az élesség és a penge hosszú élettartamának fenntartása között.
Milyen gyakran kell élezni a zsebkést?
A csiszolás gyakorisága a használat gyakoriságától és a tevékenység típusától függ. Normál napi használat esetén a kést havonta egyszer ajánlott élezni. Erős igénybevétel esetén, például szabadtéri tevékenységek esetén 1-2 hetente lehet szükség az élezésre.
Melyek a zsebkések főbb típusai?
Ezek az egypengés kések, a kétpengés kések és a többfunkciós kések. Az egypengés kések egyszerűek és könnyűek, a kétpengés kések különböző pengéket kínálnak különböző feladatokhoz, a multifunkciós kések pedig a pengéken kívül más eszközöket is tartalmaznak, például csavarhúzót, fűrészt vagy üvegnyitót.
Mi a legjobb anyag a zsebkés pengékhez?
A zsebkés pengéinek leggyakoribb anyaga a rozsdamentes acél. Ez a legellenállóbb a korrózióval és a sérülésekkel szemben. Kaphatók azonban szén- és damaszkuszi acélból készült kések is, amelyek kiváló élességet biztosítanak, de egy kicsit nagyobb odafigyelést igényelnek, mivel könnyebben korrodálódnak.
Hogyan kell megfelelően ápolni egy zsebkést?
Rendszeresen és következetesen tisztítsa meg a pengét vízzel, puha szivaccsal és enyhe tisztítószerrel. Ezután alaposan szárítsa meg. Időnként kenje be a zsebkés mozgó részeit. Tárolja a kést a védőhüvelyében.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő zsebkést?
A zsebkés kiválasztásakor vegye figyelembe a használat célját, a penge és a markolat méretét, súlyát és anyagát. Hétköznapi viseléshez válasszon könnyű és kompakt kést; szabadtéri tevékenységekhez válasszon egy masszívabb, több funkcióval rendelkező modellt.
A zsebkések legálisak?
A zsebkések jogszerűsége országonként és a helyi törvények szerint változik. Általánosságban elmondható, hogy bizonyos hosszúságnál (általában 12 cm-nél) hosszabb, fix pengéjű kések nyilvános helyeken tilosak.
Milyen hosszú kést vihetek fel a repülőre?
A repülőgép fedélzetére egy 6 cm-nél nem hosszabb és 1 cm-nél nem szélesebb pengéjű zsebkés vihető fel. Minden más kést a feladott poggyászban kell elhelyezni.